Program screeningu kolorektálního karcinomu

• 1.2.2019

Kolorektální karcinom je jednou z nejčastějších onkologických diagnóz. Podle průzkumů bohužel česká populace obsazuje přední místa. Ročně se v ČR nově diagnostikuje 8000 pacientů a téměř polovina z nich tomuto onemocnění podlehne.
Kolorektální karcinom je vyléčitelné onemocnění, pokud se zachytí včas. Většina nádorů tlustého střeva a konečníku vzniká z tzv. ademového polypu, což je nezhoubný výrůstek na střevní stěně. Jeho přeměna na nádor trvá 7-10 let. Po celou dobu je možné tyto výrůstky včas odhalit a bez operace – pomocí kolonoskopie odstranit.
Prevence má u tohoto druhu onemocnění velký význam. Základem je dodržování zdravého životního stylu a pravidelného pohybu. Riziko tohoto onemocnění však stoupá s věkem. Proto by lidé nad 55 let měli podstoupit preventivní kolonoskopické vyšetření, které veškeré změny na střevní sliznici včas zachytí. Naše pracoviště, které je od roku 2012 Centrem pro screening kolorektálního karcinomu, provede ročně více než 350 těchto vyšetření. Pro objednání do našeho centra nepotřebujete doporučení .