Flexibilní cystoskop

• 4.9.2018

Pořídili jsme flexibilní cystoskop, díky kterému můžeme nyní nabídnout našim pacientům bezbolestné vyšetření močové trubice a močového měchýře.
Nejčastějším důvodem k jeho provedení je nález krve v moči, případně i jiné potíže, které budí podezření na některá závažná onemocnění. Flexibilní cystoskop díky své ohebnosti dokáže mnohem detailněji prohlédnut celou kavitu močového měchýře a lékař tak může bezpečně zhodnotit i místa, která byla obtížně dostupná rigidním /neohebným/ instrumentem. Muži obvykle považují cystoskopii za velmi nepříjemné a bolestivé vyšetření. Řada z nich dokonce oddaluje návštěvu urologa, právě pro strach z tohoto vyšetření. Tyto obavy mají kořeny hluboko v minulosti, kdy byla cystoskopie prováděna tvrdým kovovým přístrojem, jehož zavádění do močového měchýře způsobovalo velkou bolest.
Lékaři naší nemocnice však využívají moderní flexibilní (ohebný) cystoskop s velmi malým průměrem. Tento přístroj minimalizuje invazivnost vyšetření a je bezbolestný.
Současně je třeba zdůraznit, že cystoskopie není nutná u všech pacientů vyšetřovaných na urologii. Její provedení urolog vždy pečlivě zvažuje na základě konkrétních nálezů.