Den Zdraví – Prevence

• 16.9.2019

Zaměřili jsme se na prevenci karcinomu kolorektálního spektra. Jak tlusté střevo vypadá uvnitř? Jak má vypadat zdravá sliznice, jak vypadá střevní polyp a jak karcinom? To vše mohli návštěvníci vidět uvnitř makety střeva, kterou nám přivezla organizace OnkoMaják.
Dalším neméně důležitým preventivním programem bylo měření krevního tlaku a hladiny cukru v krvi. V laboratoři Vidia Diagnostika jste si mohli také bezplatně nechat vyšetřit cholesterol. V průběhu dne jsme změřili neuvěřitelných 680 krevních tlaků a 570 hladin cukru.
Největší rušno bylo na náměstí v dopoledních hodinách, kdy akci navštívili žáci MŠ, ZŠ a gymnázia. Pro tuto generaci byla opět připravena ukázka kardiopulmonální resuscitace včetně ukázky práce defibrilátoru a monitoru vitálních funkcí. Pod vedením zkušených zdravotníků si poskytnutí první pomoci zkusil každý žák včetně dětí z MŠ. Velký úspěch měli plyšoví mědvědi, kteří čekali na ošetření. O kontrolu správné dezinfekce rukou pod UV lampou byl letos také velký zájem. Nový sanitní vůz, který si bylo možné prohlédnout měl největší úspěch u malých dětí, které nejvíce přitahovalo pouštění sirény. Celkem jsme přivítali kolem 630 dětí!!!!
Pracovníci fyzioterapie představili svoje metody, ukázaly principy jednotlivých technik a nakonec bylo možné si prohlédnout nově otevřenou tělocvičnu v areálu polikliniky (vedle RTG), která bude využívána na skupinová cvičení a která je vybavena závěsným posuvným systémem REDCORD.
Akce byla zajímavá i díky bohatému doprovodnému programu. Partner akce VZP ČR nabízela svým klientům konzultace o svých produktech, mohli jsme si zakoupit výrobky klientek ÚSP Nalžovice, vychutnat si výbornou kávu z kavárny Káva Svět, ke které jsme mohli ochutnat sladké výrobky SOU Sedlčany obor cukrář. V rámci projektu PÁLÍ nás to taky navštívil náš den zdraví 20 letý Daniel „Denny“ Křeček, který ve svých 17 letech utrpěl těžký úraz popálením po zásahu elektrickým výbojem a následně přišel o polovinu těla….
Odpolední program obohatila hudební skupina POPRASK, složená z klientů Integrovaného centra sociálních služeb Odlochovice, která roztančila přítomné návštěvníky.
Velké poděkování patří všem našim kolegům, kteří se na zajištění akce podíleli a samozřejmě Vám všem, kteří jste přišli.